Lilyum Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lilyum Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lilyum Çiçeği

Lilyum çiçekler diğer bilinen adıyla zambaklar, asırlar boyu asaletin ve zarafetin simgesi olmuşlardır. Bu yüzden her mevsim yetiştirilebilen lilyumun en çok tercih edilen rengi beyaz oluyor. Farklı renk seçenekleri bulunan lilyumlar, hoş kokulu ve soğanlı bitkilerdir. Yıllarca saf aşkın naif simgesi olarak kabul gören lilyum, yaşam alanlarınıza da ferahlığı ve temizliği yansıtıyor.

Lilyum Çiçek Dikimi ve Lilyum Toprağı Seçimi

Soğanlı bir yapıya sahip olan lilyum, her mevsimde yetiştirilmesine rağmen en verimli olduğu dönem bahardır. Bu sebeple çiçeğin ekilmesi veya toprağının değiştirilmesi gibi işlemler için en uygun dönem de bahar. Soğanın etrafında ortalama bir karış boşluk kalacak şekilde bir saksı seçilmeli ve saksının sadece yarısı toprakla doldurularak ekim işlemi tamamlanmalı. Filizlenmeye başlamış soğanın yukarı bakacak şekilde dikilmesine de özen göstermelisiniz. Toprağın seçimi de bu aşamada önem taşıyor. Toprağın yarısının torf ve perlit toprağı karışımı, diğer yarısının ise iyi bahçe toprağı olarak hazırlanması önerilebilir. Toprağının çok killi kireçli ve asitli toprak kullanımından kaçınılmalı. Tüm bu işlemlerden sonra üzeri toprakla örtülmüş lilyumunuzu sulayarak filizlenmesini bekleyebilirsiniz.

Lilyum İçin İdeal Isı ve Işık

Lilyum çiçeği direk güneş ışığından hoşlanmaz, bu yüzden konumunu doğru seçmeli ve güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Lilyumun en verimli şekilde yetiştirilmesi için bulunduğu ortamın 21-25 derece olması gerekir. Ortamın bir anda 15 derecenin altına düşmesi çiçeğinizin solmasına sebep olur, bu sebeple ortam sıcaklığının optimal düzeyde olduğundan emin olmalısınız. Her gün açık havaya ihtiyaç duyan lilyumunuzu, günde 3-4 saat kadar bahçenize veya balkonunuza çıkarmanız çiçeğinizi pozitif yönde etkiler. Güçlü rüzgarlardan korunmalı ve varsa çevresindeki diğer bitkilerle teması kesilmelidir.

Lilyum Çiçeğinin Sulanması

Lilyum çiçeğinin toprağının sürekli nemli kalması gerekir. Bu yüzden toprağı nemli olmasına rağmen standart sulama zamanları es geçilmemeli. Aşırı sulama ise çiçeğin solmasına sebebiyet verebilir, bu yüzden standart bir sulama sistemi uygulanmalıdır. Gün aşırı sulanması lilyum için idealdir. Bol sulanmayı seven lilyumun, yaz aylarında su ihtiyacı artacağından sulama miktarı ve sıklığını da arttırabilirsiniz.

Yayınlayan

X
Sohbeti Başlat !
Yardım almak istermisin ?
Merhaba,
Sana nasıl yardımcı olabilirim ?